Haber365 Ana Sayfa » Bilim & Teknoloji » Uzayda Kaç Tane Uydu Var?

Uzayda Kaç Tane Uydu Var?

Uzayda Kaç Tane Uydu Var?
09.02.2012 Perşembe 10:36
Bu Habere 4 Yorum Yapıldı
Bu Haber 12135 Defa Okunmuştur
Uzayda yaklaşık 2 bin 500 ile 3 bin civarında kullanıma hazır uydu bulunurken, bunun 10 katı kadar da uzay çöplüğü denilen görevi bitmiş uydular, roket parçaları gibi başı boş dolaşan nesne bulunuyor.
Teknoloji geliştikçe, uzaya daha fazla uydu fırlatıldıkça uzay çöplüğü sorunu büyümeye devam edecek.

BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, şu sıralarda Dünya'nın çevresinde başı boş dönen ve boyutları birkaç santimetreden büyük tahminen 25 bin parça bulunuyor. Amerikan Uzay Gözlem Ağı (Space Surveillance Network- SSN) görevinin bir parçası olarak boyu birkaç santimetreden büyük olan Dünya'ya yakın bir uzaklıkta dönen bu nesneleri takip ediyor.

Soğuk savaş döneminde kurulan Uzay Gözlem Ağı (SSN), bugüne kadar yaklaşık 25 bin cismi takip ediyor. Ellerinde hali hazırda 22 binden fazla nesneden oluşan bir katalog bulunuyor. Bu nesneler arasında birkaç santimetre boyutundaki enkazın en küçük parçasından biri ya da büyük iletişim uyduları ile Uluslararası Uzay İstasyonları yer alıyor.

Yörüngede tahminen 2 bin 500 ile 3 bin arasında kullanıma hazır uydu bulunurken, Uzay Gözlem Ağı küresel bir sensör ve radar istasyonlarıyla dünyayı tehdit edebilecek cisimleri izliyor. Bu cisimlerden herhangi biri diğer uzay gemilerini ya da Dünya'yı tehdit eder gibi görünürse, sistem alarma geçiyor. Aynı zamanda sistem bir objenin atmosfere tekrar ne zaman ve nerede gireceğini tahmin edebiliyor.


Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  04.12.2012 18:04
  uzay
  ben ce daha çok bilgi olmalı çok fazla bilgi olmadı düşünüyorunm
 • Misafir
  09.02.2012 16:15
  temizlesinler..
  Bütün dünyayı çöplüğe çeviren amerikayla sovyet artığı rusya, ingiltere ve fransa temizlesin..
 • Misafir
  09.02.2012 13:10
  uzaydaki uydular
  bunları oraya atıp da kullanım ömrünü tamamlamasına rağmen onu ımha etmıyen devletler kımse Allah bın turlu belalarını versın doğayı ıklımı mahvettıler. Şöyle düşünün yazın yolda yürüyorsunuz, birine güneş ışınları direk geldi ve 3000 cıvarı varya sızın ustune denk geldı dıyelım ısınların yansıması yada bebegınıze cocugunuza bu olamazmı bal gıbı olur gunes lekelerı sırf bu yuzden olusuyordur bence.
 • muamma520
  09.02.2012 11:42
  tahmin
  o uydular elinde sonunda ya gider ya da birinin başına düşer