Haber365 Ana Sayfa » Ekonomi » Üçüncü Çocuğa Müthiş Teşvik

Üçüncü Çocuğa Müthiş Teşvik

Üçüncü Çocuğa Müthiş Teşvik
14.05.2013 Salı 11:23
Bu Habere 13 Yorum Yapıldı
Bu Haber 6334 Defa Okunmuştur
3. çocuğa astronomik ücret verilmesi üzerinde çalışılıyor. Bakanların yaptığı toplantılarda telaffuz edilen rakam ise 5 bin lira.
Nüfus artışını teşvik için yapılan çalışmalarda sona yaklaşıldı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında Aile ve Sosyal Politikalar, Maliye, Kalkınma ve Çalışma bakanlıklarının üzerinde çalıştığı düzenlemede, özellikle 3. çocuğa astronomik ücret verilmesi üzerinde duruluyor.

Zaman Gazetesi'nde Çağlar Avcı imzası ile yayınlanan habere göre, bakanların yaptığı toplantılarda telaffuz edilen rakam ise 5 bin lira. Düzenlemeden, ev hanımlarının da yararlanması hedefleniyor.

Ayrıca çalışan anneler için doğumun ardından verilen resmî izin bitince esnek çalışma modeli getiriliyor. Bu süreçte devlet, işverene özellikle maaş ve prim desteği sağlayacak. Çalışan anne adayı günün belli kısmını evinde çocuğu ile geçirecek, bu süre yarım güne kadar çıkabilecek. Hazırlanan çalışmanın yakında Başbakan Tayyip Erdoğan’a sunulması bekleniyor.

Türkiye’de nüfus alanında yapılan araştırmalar ise ülkede bir an önce nüfus teşvikini artırıcı önlemlerin hayata geçirilmesini önemli hale getiriyor. Bakanların yaptığı ortak toplantılarda bu konu sıklıkla gündeme geliyor.

Türkiye’de kabaca yıllık bir milyon 250 bin doğumun yüzde 60’ı yani 750 bini ilk doğum ve sonra gelen 500 bin doğum ise sırasıyla ikinci, üçüncü ve dördüncü çocukları kapsaması üzerinde duruluyor. Özellikle ikinci çocuktan sonraki düşüşlerin ciddi tehlike olduğu vurgulanıyor. TÜİK 2011 verilerine göre Türkiye’de doğurganlık hızı 2,02 olurken, bu rakam 2012’de belli bir oranda artarak 2,08’e çıksa bile yeterli görülmüyor.

Çünkü yapılan diğer çalışmalar tehlikenin devam ettiğini gösteriyor. 2012 yılında Sağlık Bakanlığı’nın 121 bin kadınla birebir görüşerek yaptırdığı araştırma sonucunda Türkiye için toplam doğurganlık hızı ikinin de altına düşerek 1.90’a geriledi. Yani nüfusun yenilenme oranı olan 2,1’in çok çok altı.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  14.05.2013 21:04
  Daha önce verilen bir söz hatırlatmak isterim
  geçen sene verilen bir söz hatırlatmak isterim.Kamu görevlilerinin ebeveynlerden her ikisi de çalışıyorsa 5 yaşına kadar kreş paraları da verilecekti.Bu zaten sadece o dönem için kulak doldurmak içindi.Daha sonra bundan yaklaşık 5 ay kadar önce 2 ve üstü çocuğa aylık maaş bağlanacaktı ve hatta sosyal yardım uygulanacaktı.bu maaşta 3 aylık olarak 300 lira civarında olacaktı.Peki bunların hangileri gerçekleşti.Bırakın bu palavralara inanmayı artık.kulak doldurmak gündem değiştirmek/yumuşatmak için ellerinden her türlü dalavereyi çeviriyorlar.Daha öncekileri yapsın bırakalım 5000 lirayı o da devlete hibemiz olsun diyelim.
 • Misafir
  14.05.2013 18:36
  herşey para
  çocuk büyütmekte para evlenmekte para hükümet halka iş imkan versin teşvik uygulasın
 • Misafir
  14.05.2013 17:14
  ---
  ÖNCELİKLE BİZ BU MEVCUT ÇOCUKLARI SAHİPLENİP İYİ EGİTİP İYİ YETİŞTİRELİM
  ŞU ANKİ COCUKLAR BOŞ YETİŞİYOR ALLAH KORUSUN KÖTÜ ALIŞKANLIKLARA SAPIYORLAR İŞ AŞ ÖGRETİLMİYOR,
  BU DA BERABERİNDE HIRSIZLIK GASP CİNAYET VE KÖTÜ ALIŞKANLIKLARI BERABERİNDE GELİYOR BİRDE AİLELER ARTIK GEÇİNEMİYOR
 • nezahat yavuz
  14.05.2013 16:49
  HunharcaGülenAdam
  Emeğinin hakkıyla para kazanmaya çalışan insanların birden fazla çocuğa bakma gücü yok, bunun için enerjiside yok. Bu yasa bir düzine çocuk yapıp sokaklarda dilenciliğe, tarlalarda köleliğe gönderenler için büyük fırsat. Tebrik ederim herşeyi daha da batırıyorsunuz.
 • Misafir
  14.05.2013 16:16
  3.çocuk
  ben tarım ssklıyım geçensene oğlum oldu bana eşim ssk lı olduğu için ne doğum parası nede emzirme parası verdiler şimdi eşim işsiz ben nasıl 3. yü göze alayım güvence sağlan olmalı
 • Misafir
  14.05.2013 15:29
  tas atan cocuklar
  polise tas atan cicuklara aylik baglayin daha kolay olur .... erken dogan cocuklara hastanede kuvoz yok ilk once onlardan alin
 • Misafir
  14.05.2013 13:54
  bu yasa doğudaki kürtler için
  doğudaki kürtlere para vermek için iyi bir bahane batıdakilerin yapmayacağını kendileride bilyor
 • Misafir
  14.05.2013 13:25
  olan ne dumda
  benim üç çocuk var
  ne verdiler hiç
  ne veriyorlar hiç
  ne verecekler beş
  miş miş mış...
 • Misafir
  14.05.2013 13:18
  Oncelikle iyi egitim
  Devletin yaptigi yanlis politikalradan biri.Cok cocuk para tesvigi sanki nufus kiriliyor bunu avrupa bile yapmiyor maksat cocuk sayisini cogaltip ailenin ve kadinin gelismesini etkilemek cahil bir toplum olusturmak.Geldikleri gunden beri toplumun taslariyla insanlarin beyinleriyle oynuyorlar .Oncelikle toplumu gelistirmek egitimle baslar egitim sistemini bile rezil ettiniz...okul yerine kuran kurslari aciyorsunuz.....
 • Misafir
  14.05.2013 12:34
  ARKASI GELİR
  ÖNCE SİZ HAZIRDA OLAN ÇOCUKLAR İÇİN YARDIM PARASI NE KADAR VERİYORSUNUZ Kİ MİLLET ÇOCUK YAPSIN. EMEKLİYE ZATEN ÇOCUK YARDIMI YAPMIYORSUNUZ. ÇALIŞANADA VERDİĞİNİZ ÜÇ KURUŞ ÇOCUK PARASI. MİLLET NEYİNE GÜVENİPDE ÇOCUK YAPSIN. SİZ ÖNCE ŞİMDİKİ ÇOCUKLAR İÇİN ÖDENEN YARDIM PARASINI ADAM GİBİ ARTIRIN ARKASI GELİR MERAK ETMEYİN.