Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Türk Tankı Altay'ın Özellikleri Devlet Sırrı!

Türk Tankı Altay'ın Özellikleri Devlet Sırrı!

Türk Tankı Altay'ın Özellikleri Devlet Sırrı!
27.08.2011 Cumartesi 08:38
Bu Habere 5 Yorum Yapıldı
Bu Haber 5284 Defa Okunmuştur
MİLLİ Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı Türk menşeili ilk tank motorunu yapmak için harekete geçti.
Başbakan Erdoğan’ın, mayıs ayında görücüye çıkan Türk muharebe tankı Altay’la ilgili olarak “Bunun motorunu neden biz yapmıyoruz” demesinden sonra yerli motor için ilk adımın atıldığı öğrenildi. Uzun süredir üzerinde çalışılan ve tank başta olmak üzere askeri kara ve deniz araçlarının motorlarının tasarlanıp geliştirilmesi ve üretiminde ihale sürecine girildi. İhalenin önümüzdeki ay sonu gerçekleşmesi bekleniyor. Türk malı tank motorunu üretebilmek için Milli Savunma Bakanlığı’ndan özel bir ekip görevlendirildi. Ekip, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin ve OTAM (Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Sanayi ve Ticaret AŞ) Genel Koordinatörü Prof. Dr. Ali Göktan üniversitede incelemelerde bulundu.

‘30 YILLIK HAYALİMİZ’

Çalışmanın detaylarıyla ilgili bilgi veren İTÜ’ye bağlı OTAM Genel Koordinatörü Prof. Dr. Ali Göktan, “Tank motoru, diğerlerinden büyük ve hedefleri olan bir motordur. Bu motoru üretmenin özel yöntemleri var. Laboratuvarlarımızda motorun geliştirilmesi üzerine çalıştık. İlk motor prototiplerinin üretilmesiyle İTÜ ilgileniyor. Savunma Sanayii’ne yönelik araç ve motor geliştirmek için Türk mühendisler olarak üniversitemizde 30 yıldır hayal kurarız. Motor bir aracın beynidir. Yerli bir tank (Altay) geliştirilirken, motorunun da yerli olması gerekir” dedi.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin ise konuyla ilgili şöyle konuştu: “Üniversitemiz son 3 yıldır ülke ekonomisine katma değer sağlayan her biri marka olan çok önemli projelere imza atmaktadır. Tank motoru bu projelerden bir tanesi. Milli tank motoru projesinde en güçlü aday olan TÜMOSAN, senelerdir sürdürdüğü başarılı işbirliğinin verdiği güvenle, İTÜ-OTAM ile birlikte projeyi hayata geçirmek üzere hazırlanmaktadır. Konu ile ilgili uluslararası tanınmış, deneyimli Ar-Ge kuruluşlarının da katkı sağlayacağı projenin, milli tank motorumuzun başarıyla geliştirilmesini sağlarken, milli motor ailesine ilk adım olma niteliğiyle sanayimiz için çok önemli bir gelişme olacağına inanıyoruz.”

Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Toplam 2 Ziyaretçi, Ortalama 10 Puan verdi.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  11.12.2012 22:19
  biri devlet sırımı dedi ordan
  birisi devlet sırımı dedi açaba kulaga hoş geliyor ama iç çamaşırına kadar uçurmuşlardır inanın korkum şu bir muhrebe meydanında bu takların saddam husinin taklarının akibetine ugraması koç yıllarca teneke yapıp araba dıye mılleti kazıkladı endişeliyim.
 • Misafir
  15.11.2012 16:12
  hayaldi gerçek oldu
  hayaldi gerçek oldu. şeker var un var yağ var neden hala tatlı olmuyor der dururduk. sanırım asçı da bulduk.
 • Misafir
  27.08.2011 14:59
  taaabiii
  tabiki olur kardeş üstünede kıtalar arası balistik füze koyarız (tabi önce yapcaz) daha etkili olur bak oda dünyada ilk olur hatta altına birde tekne motoru koyar denizdede götürürüz nolcak elimiz deymişken saçmalamayalım bütün aksamın beraber çalışmasını geç o kadar ağırlıkla o tank yürümez bile onu geçtim o kadar sistemi tankın neresine ekliyeceksin sadece yanlara taktın atılgan gibi kms leride onun bir bütüne entegresi var sistemle sorunsuz çalışması var önce düşünüp sonra yorumlayalım...
 • Misafir
  27.08.2011 10:22
  top kulesine roket sistemide monte edilemezmi
  tankımızın kulesinin orta kısmında monteli topun sağ ve sol taraflarına kuleye monteli fakat kuleden bağımsız kaideli güdümlü bir tarafı kara hedeflerine bir tarafı hava hedeflerine yönelik roket sistemleri konamazmı.yani kule hem sabit hareket kabiliyetine sahip hemde birbirinden bağımsız 3 yekpare ve hareketli parçadan oluşturulamazmı roketler kuledeki kaideye namlu içerisine otamatik olarak sürülüp boşalan roket rampası otomatik olarak tekrar elektronik olarak doldurma yapılamazmı bu şekilde top kulesi 3 parça halinde sağ ve sollarda kuleye monteli hem kuleyle hareket eden hemde hedefe yönlenmek için kuleden bağımsız 180 derece hareket eden roket sevk sistemi tankın topunda olduğu gibi kendini otomatik dolduran bir seri kızaklı roket sistemi dünyada bir ilk olmanın yanısıra daha etkili bir tank olmasını sağlamazmı
 • Misafir
  27.08.2011 10:03
  ALTAY
  Allah yar ve yardımcımız olsun.. türk halkına hayırlı olsun.. başarılarımızın devamının gelmesi dileğiyle..