Haber365 Ana Sayfa » Dünya » Rusya: Türk Ordusu Çok Güçlü

Rusya: Türk Ordusu Çok Güçlü

Rusya: Türk Ordusu Çok Güçlü
31.01.2012 Salı 16:52
Bu Habere 14 Yorum Yapıldı
Bu Haber 8197 Defa Okunmuştur
Rus gazetesi Pravda'nın İngilizce edisyonunda Yuriy Mavaşev imzasıyla yayımlanan yorumda, Rusya'nın; güçlü Türk ordusunun konuşlandığı güney sınırına özel bir dikkatle bakması gerektiği belirtildi.
Pravda’da Yuriy Mavaşev imzasıyla yayımlanan "Türkiye’nin savunma gücü imrenilecek bir hızla artıyor" başlıklı yazıda, Türk ordusunun kısa tarihi ve bugünkü yapısı hakkında bilgi verildikten sonra, son dönemde özellikle silah üretiminde kaydettiği başarıya dikkat çekildi.

"Modern Türk silahlarının üretimine özel bir dikkatle bakmak gerekli" denilen yazıda "Türk savunma sanayisinin başlıca çabası kendi uçağını, zırhlı araçlarını, tanklarını ve muhtelif elektronik ve füze silahlarını üretmek hedefine yönelik" ifadelerine yer verildi.

Türk donanmasının Karadeniz’deki en büyük donanma olduğuna dikkat çekilen yazıda, Türk ordusunun 1974 Kıbrıs harekatıyla gücünü ve harekata hazırlığını ispat ettiği hatırlatıldı. Yazıda "Kuzey Kıbrıs’ın durumu bugün hala açık bir mesele olarak kalsa da Türk ordusunun parlak bir biçimde geçekleştirdiği operasyon övgüyü hak ediyor" denildi.

Türkiye’de hükümetin gayretleriyle ordunun politikadaki rolünün azaldığına işaret edilen yazıda, "…Türk ordusu çok güçlü. Coğrafi konumu dolayısıyla, ülkenin rolü devasa. Ülke, Ortadoğu ve Arap dünyasına ('Arap baharı' bağlamında) büyük ilgi gösteriyor" ifadesine yer verildi.

Rusya ile Türkiye arasında tarihte 30’dan fazla savaş yaşandığı hatırlatılan yazıda, Türkiye’nin bugün Rusya’daki Müslüman, özellikle de Türk kökenli halkların temsilcilerine "kur" yaptığı vurgulandı. Türkiye’nin Kafkasya, Orta Asya ve Kırım’da etkisini artırmaya çalışığı belirtilirken, "Bugün Rusya, güçlü Türk ordusunun konuşlandığı güney sınırlarına özel bir
dikkatle bakmalıdır" denildi.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  29.08.2013 08:52
  Gaz veriliyor
  Doğru. Türk ordusu giderek güçleniyor. Fakat hala birçok şeyde dışa bağlı bir ülkeyiz. Önce biz kendi kendimize yetmeliyiz, ondan sonra savaşı düşünmeliyiz.
 • Misafir
  01.02.2012 12:50
  teknik
  teknik olarak kendi kendimize yetmemiz lazım.Askerliği yaptığım yerde bizim birlikte yüzlerce kamyon vardı ama hepsi 1960-1970 lerden kalma eski tip..

  nokta atışı gibi gerekli olan noktalarda askeri yatırım yapmalıyız.Askeri buluşlar yapmamız şart.
 • Misafir
  01.02.2012 08:54
  ..
  GÜÇLÜYÜZ AMA CESUR DEĞİLİZ, YADA BİZİ YÖNETENLER PISIRIKLAŞTIRDI HERKESİ
 • Misafir
  01.02.2012 02:56
  bekir
  bizim ordumuz guclu ama usdeki ler temizlen sin dahada guclu olur ken di cikarlari icin ordu kulananlar cezasiz kalmaz
 • zilifli
  01.02.2012 00:09
  super guc
  Evet gelecegin supergucu BUYUK TURKIYE
 • zilifli
  31.01.2012 23:42
  ya işte..
  yunanistan savunma bakanı açıklama yaptı..bundan böyle silahlanmaya gerek yok..zaten savaş olmuş olsa..türk ordusu sadece 2saatte tüm yunanistanı işgal eder dedi..öte yandan maceristan devlet başkanı..bugünkü kimliğimizi osamanlıya borçluyuz...150 yıl osmanlı himayesinde kalmakla en doğru şeyi yapmışız diye açıklma yaptı ..siz osmanlıyı çok ararsınız..rusyaya gelince tek korkusu kafkaslardaki soydaşlarımızla birleşmemizden korkuyorlar
 • Misafir
  31.01.2012 21:11
  mustafa
  türkiye ye havadan vura bilirsiniz ama bizde sizi karada vururuz
 • Misafir
  31.01.2012 19:48
  vergi sağolsun
  zaten bu ülkenin insanları hep askere çalışıyor yıllardır ve hep askere yedirip içiriyor... askeri harcalarımız bi çok avrupa ülkesinin 100 katı yazık bu insanlara hala askeriyeye ve ordudaki generallerin maaşlarına çalışıyorlar...
 • Misafir
  31.01.2012 19:16
  KARTAL
  akıllı adammış vesselam..
 • Misafir
  31.01.2012 19:12
  Seçim Malzemesi
  Rusya da gelecek 2 ay boyunca Türkiye ile ilgili benzer birçok haber göreceğiz. Seçim yatırımı olarak milliyetçi duyguları yoğunlaştırmak isteyen Putin, Türkiye ile birlikte birçok ülke için Rusları endişelendirecek habeler yapmaya devam edecektir.