Haber365 Ana Sayfa » Gündem » İşkenceci Albay Raci Tetik, 32 Yıldır Bulunamıyor

İşkenceci Albay Raci Tetik, 32 Yıldır Bulunamıyor

İşkenceci Albay Raci Tetik, 32 Yıldır Bulunamıyor
27.01.2012 Cuma 09:49
Bu Habere 4 Yorum Yapıldı
Bu Haber 6807 Defa Okunmuştur
12 Eylül darbesinden bir ay önce Mamak Asker Cezaevi Komutanlığı'na getirilen ve adı insanlık onurunu çiğneyen işkencelerle anılan Albay Raci Tetik, 32 yıldır bulunamıyor.
Devrimci 78'ler Derneği, Tetik'in gizli şekilde İzmir'de yaşadığını ileri sürerken, eşi Aliye Tetik, Avustralya'da kanser tedavisi gördüğünü ifade ediyor. Tetik'in ismi, Ma-mak'ta vatanî görevini yaparken Albay Raci Tetik'in emriyle tutuklulara işkence yaptığını itiraf eden Kamil Atliman'ın Zaman'a yaptığı açıklamalarla gündeme gelmişti. Atliman, "Tetkik, döve döve bana dayak atmayı öğretti." demişti.

12 Eylül askerî darbesinin ardından Mamak Askerî Cezaevi'nde görev yapan askerler ile burada bulunan mahkûmlar, Cezaevi Komutanı Albay Raci Tetik'i işkencelerin baş sorumlusu olarak gösteriyor. Devrimci 78'ler Derneği de, geçen yıl Raci Tetik hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu. Derneğin Yönetim Kurulu üyesi Yılmaz Cerek, 32 yıldır nerede oturduğu saklanan Tetik'in, bulunduğunu iddia ettiği İzmir'de bir adresi de dilekçesine yazdı. Aliye Tetik ise eşi Raci Tetik'in Avustralya'da kanser tedavisi gördüğünü söylüyor. Tedavinin ardından da bir huzurevine yerleştirileceğini ifade ediyor. Geçen yıl Taraf Gazetesi'ne konuşan Aliye Tetik, "Biz 31 sene öncesinin muhakemesini vicdanlarımızda yaptık ve o zaman yaşanan tüm olayları kendi içimizde kapattık. O dönemle ilgili solcuların büyük acılar çektiğini, zarara uğradıklarını söyleyebilirim." diyor.

Mamak Cezaevi'nde coplarla dövülüp kafeslere konulduklarını ve günlerce aç-susuz bırakıldıklarını anlatan Devrimci 78'ler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Yılmaz Cerek, yaşadıklarını şöyle dile getiriyor: "Cezaevinde her gün düzenli olarak işkenceye, kötü muameleye ve baskılara maruz kaldım. Hem fiziki hem de psikolojik olarak travmalar yaşadım. Tahliye olduktan sonra da uzun yıllar psikolojik travma durumu devam etti." Mamak'ta 14 ay kalan Hüseyin Yılmaz da, askerlerin isteyerek kendilerine işkence yapmadıklarını vurgulayarak, başından geçen bir anıyı anlatıyor: "Bu çocuklara Raci Tetik emir veriyordu. Dövmeyen askerlerin dövüldüğünü biliyordum. Tanıdığım yakın köylüm bir asker vardı. Bizi dövmediklerinde dayak yiyordu, üzüme baktığında ağlıyordu."

1980 öncesi Balıkesir Ülkü Ocakları başkanlığı yaparken tutuklanarak 7 yıl Mamak'ta yatan Ahmet Ulu ise komutanların askerlere kendilerini vatan haini olarak tanıttığını söylüyor: "Askerler, 'bu insanlar vatan haini, bunlar insanları böyle katletti, hamile kadınları böyle katlettiler' şeklinde bizi dövmeleri için motive ediliyordu. Raci Tetik, Kıbrıs savaşında esirlerin kapatıldığı yerde de komutanmış. Bu işte profesyonel olduğu için Mamak'a getirildi."

İtiraf etmiş, "Beni kullandılar" demişti

Mamak Askerî Cezaevi Komutanı Albay Raci Tetik, en son 1988 yılında Milliyet Gazetesi'ne bir röportaj vermişti. "Ben bir işkenceciyim, beni pohpohlayarak kullandılar." diyen Tetik, şu ifadeleri kullanmıştı: "Benden önce bir yıl içerisinde 6 komutan değişmiş. Geldiğimde görev yapılmıyordu. Başa geçtim, örnek oldum. Talimatnameleri, kanunları uygulamaya başladım. Ama orası cezaeviydi. Hastane, okul, aşk gemisi veya yat kulübü değildi. Benden öncekiler iyi davrandıkları için başarılı olamamışlar. Mecburdum, astlarıma inisiyatif vermeye. Verince anormal işler olmadı değil, oldu. O talihsiz olaylara ben de çok üzüldüm. Ama bu, bir savaştır. Savaşta her zaman iyi şeyler olmaz. Lafla hizaya gelmiyorlardı. Saklamıyorum, oldu (işkenceleri kast ediyor). Peki onlar niye direniyorlar? Devletin talimatına niye direniyorlar? (Soru: Mamak'ı hatırladıkça uykularınız kaçıyor mu?) Çok... İki sene öncesine kadar çok olurdu. Şimdi yavaş yavaş düzeldi. Doktor, 'Mamak'ı hatırlamadan yaşa.' diyor. Orada görevliyken de oluyordu."
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  22.03.2012 11:54
  İŞKENCE EVİNİZDE KİMİNLE SAVAŞTINIZ?
  BAY TETİK CEZAEVİNDE KİMİNLE SAVAŞMIŞ?YABANCI BİR ÜLKENİN İŞGALCİ ASKERLERİYLE Mİ? CUNTACILAR TUTUKLU VE MAHKUMLARA B.K YEDİRİKEN BU TUTUKLU VE MAHKUMLAR İTAAT Mİ ETSELERDİ YANİ,BU MUYDU İSTENEN? CUNTACILARIN BU ÜLKE İNSANINA YAPTIĞINI İNANIN İŞGAL GÜÇLERİ YAPAMAZDI....BİR ÜLKENİN ASKERİ KENDİ HALKINA ANCAK BU KADAR İHANET EDEBİLİR.
 • Misafir
  21.02.2012 23:49
  bulunsa ne olacak
  85 yaşında bir ayağı çukurda olan bir adam bulunsa ne olur bulunmasa ne olur ???
  ve insanları yargılamadan empati kurun..
  raci tetik 10 yaşında yetim ve öksüz kalmış darüşaffaka dan sonra askeriye kendisine sahip çıkmış ve haytaını bu ülkeye verirken bize kıbrısı hediye etmiştir..
  çoluğunu çocuğunu burada bırakarak sahte bir kimlikle beşparmak dağlarına paraşütle inip milis kuvveti kurup soydaşlarımızı katleden rumları etkisiz hale getirmiştir hayatını bu devlete adamış bir insanın bunun onda birini yapmayan senin gibi insanlar oturduğu yerden yazı yazarak bulun şunu deme hakkına sahip degildir...
  ve yine bu büyük komutan o cezaevine atanana kadar 1 senede tehditlerle 6 tane müdür görevi bırakıp kaçmıştır o ise bu tehditlere boyun eğmemek için çocuklarını yurtdışına gönderip ailesinden yıllarca ayrı kalmayı göze alıp vatan görevini yerine getirmiştir... ve bu ülkede islamcı faşist kominist solcu sağcı ayrımı yapmayan tek insandır ve bu insanları aynı koğuşlara sokup 1 ay önce birbirlerini öldüren insanların dost olmalarını sağlamıştır.....
  neye göre yanlış neye göre doğru
 • Misafir
  28.01.2012 15:54
  bulun şu adamı
  bulun şu adamı,
  bakınsana EŞ'İ hanımefendi ne buyurmuş,
  biz o meseleyi kapattık;
  bakın hele, iyi de o meseleyi bu millet kapatmadı...............
  BU MİLLET YENİ AÇTI O MESELEYİ HANIMEFENDİ,
  o adam bulunmalı, bulunmalı ve hak ettiği şekilde cezalandırılmalı,
  kanser olması da kurtaramamalı o haini.
 • Misafir
  27.01.2012 10:59
  işallah can veremezsin
  umarım bu dunyada yaptıklarının cezasını çekersin insanın kanı çekiliyo bunlar filimlerde olur diyoduk birzamanlar ama ne mumkun benim güzelim ülkemde de oluyo bakarmısınız bu insanlar nasıl yetirildiler nasıl bu hale getirildiler nasıl bi ananın babanın çocuklarıdır bu nasıl bi duygudur bi insan bi insana nasıl işkence yapabiliyo akım almıyo ..........