Haber365 Ana Sayfa » Ekonomi » Hüseyin Artuk: Benimki Seçildi Başbakan Beğenmedi

Hüseyin Artuk: Benimki Seçildi Başbakan Beğenmedi

Hüseyin Artuk: Benimki Seçildi Başbakan Beğenmedi
03.03.2012 Cumartesi 11:29
Bu Habere 12 Yorum Yapıldı
Bu Haber 8641 Defa Okunmuştur
Türk lirasının yeni simgesi seçildi ama tartışmaları sürüyor. Şimdi de Hüseyin Artuk, kendi tasarımının birinci seçildiğini ancak Başbakan Erdoğan'ın bunu beğenmediğini öne sürdü.
Merkez Bankası’nın düzenlediği ‘TL Simge Yarışması’nın sonuçlarıyla ilgili tartışma sürerken, kamuoyunda ve sosyal medyada en çok beğenilen ancak birinci olamayan tasarımının sahibi Hüseyin Artuk’tan tartışma yaratacak bir iddia gündeme geldi.

TL’nin en açık ve kolay anlaşılır simgesi olarak vatandaştan onay alan tasarımın sahibi Hüseyin Artuk, Merkez Bankası’nın önceki hafta, yarışma sonucunu bir basın toplantısıyla açıklayacağını kamuoyuna duyurduğunu, ancak ertesi gün son dakika açıklaması yaparak bu toplantıyı teknik nedenlerle iptal ettiğini hatırlattı.

Vatan Gazetesi'ne konuşan Atuk bu iptalin gerçekte Merkez Bankası’nın kendi tasarımını birinci seçmesinden ancak Başbakan’ın tasarımları görmek istemesinden dolayı gerçekleştiğini öne sürdü. Artuk, Başbakan’ın bir başka tasarımı tercih etmesi nedeniyle kendisinin sadece teşvik ödülü aldığını öğrendiğini söyledi.

RUMUZU CNK88’Dİ

Merkez Bankası simge yarışmasına katılmak isteyenler şartname gereği başvurularına kendilerini belirtecek hiçbir bilgi yazamıyorlar. Her başvuran bir rumuz kullanmak zorunda. Birincilik ödülünü alan Tülay Lale’nin de başvurusunu “Şirin” rumuzuyla yaptığı biliniyor. Hüseyin Artuk ise kendisi rumuzunun “CNK88” olduğunu söyledi.

Atuk yarışma sonuçlarının açıklandığı toplantının ardından Merkez Bankası’ndan bir yetkilinin kendisini aradığını, “Toplantıda sizi misafir edemedik. Ancak Nisan ayında yapılacak Genel Kurulumuz’da sizi ağırlayacağız” dediğini ve tebrik ettiğini belirtti.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  06.03.2012 16:09
  ............
  TL nin yeni simgesi olarak bu resim gayet güzel, hem TL harflerini unutturmuyor hemde TÜRKLÜKTEN ASLA VAZGEÇMİYOR ve ÖDÜN VERMİYOR, çok başarılı, harflerin birleşimi ayrıca iki çizgi ile bitiyor bir adet T nin alt bacağı ikinci çizgi ise direkt olarak T harfinin başlangıcı ile L nin birleşimi, çok basit kolay ve güzel bir simge olurdu, ama sayın başbakan almış olduğu kararda TL nin de üzerinde bir kamp kurmak istedi anlaşılan, baş harfleriniz benziyor başbakannn biz paramızı geri istiyoruz harfleriniz sizde kalsın..... eğer beğeniye sunuyorsanız TÜRK halkı bunu kendisi seçer, siz hangi hakla TÜRK HALKI'nın kararlarını kendi başınıza alıyorsunuz, sizinle ilgili meseleler vardır bu yüzden türk halkı sizi seçmiş başa yerleştirmiştir, bunlarla ilgilenin diye ve fakat PARAMIZ bizim ceplerimizde gezecek SİMGEMİZE BİZ RAHATLIKLA KARAR VEREBİLİRİZ herşeyde size ihtiyacımız yok bizlerinde fikirleri düşünceleri alınmalıydı BUNA HAKKINIZ YOKTU .....
 • Misafir
  05.03.2012 09:15
  tl
  kusura bakmayında sızın sımge ile eskı sımge arasında cok bı fark yok nası bırıncı secıldı hayret....
 • Misafir
  04.03.2012 23:53
  İddiasını bilmem ama CNK88 Rumuzu Şartnameye aykırı
  Hatırlamakta fayda var !!!
  "TL SİMGE YARIŞMASI" ŞARTNAMESİ"
  3.3. Her zarfın üzerinde 5 harf ve/veya rakamdan oluşan rumuz ve zarfın içinde ne bulunduğu yazılacaktır. Rumuzda kullanılan karakterlerin tekrarlanmaması ve sıralı olmaması gerekmektedir. Farklı tasarımcılardan gelen tasarımlarda aynı rumuz olması halinde TCMB rumuza ek yapma hakkına sahiptir.
  Birincilik ödülü
  o "ŞİRİN" rumuzlu, 4287 kayıt numaralı tasarımın sahibi Tülay LALE,

  Teşvik Ödülleri
  o "34262" rumuzlu, 7286 kayıt numaralı tasarımın sahibi Hamdi AKGÖZLÜ,
  "CNK88" rumuzlu, 3841 kayıt numaralı tasarımın sahibi Hüseyin ARTUK

  Şartnameye uymayan rumuzlar nasıl ödül aldı anlamak mümkün değil.
 • Misafir
  04.03.2012 02:24
  muhalefet etmeyi bırak fikir üret
  arkadaslar burada bir kısaltmadan degil bir simgeden söz ediyoruz doların simdesinde amerikanın kısaltmasımı var yada sterlinde yara frangda yada yende adı üzerinde bu bir simde... Tl zaten kullandıgımız bir kısaltmaydı simge daha akılda kalıcı ve farklı olmalıydı hem diger arkadaslarında söylediği gibi yazımı cok kolay ve amlamları cok güzel iki çizgi asya ve avrupayı simgeliyor. dünyadaki paraların cogu yeni simgemiz gibi 3 harekette çiziliyor isterseniz deneyin..
 • enver
  03.03.2012 23:03
  tl
  Hüseyin'in tasarımı çok daha güzel ve anlaşılır seçilen simge bizden herhangi birşeyi çağrıştırmıyor anlamsız buldum.madem bir simge seçilecekti başbakanlık sitesinden tüm halkın katılabileceği bir anket düzenlenseydi başbakanın değil halkın istediği olmalıydı!!!
 • Misafir
  03.03.2012 18:44
  simge değil ki
  hüseyin beyin tasarımı simge değil ki. orada TL yazıyor.
 • Misafir
  03.03.2012 17:13
  BIRAK BABASİNİ ,AĞABABASINA BAK SEN ! ?
  * BENİM BABAM , SENİN BABANI DÖVER !* MİSALİ LUZUMSUZ ÇEKİŞMELERE, TARTIŞMALARA HİÇ DE LUZUM YOK ! BABANIZIN AĞA BABASININ SİMGESİ *OSMANLININ TÜĞRA'SI* DURURKEN BU KARGA-BURGACIKLARA NE LUZUM VARDI ? OSMANLI'NIN HER FIRSAT DA ADI İFTİHARLA YAD-EDİLİRKEN SİMGESİ NASIL OLDU DA BU SEFER AKILA GELMEDİ ? YOKSA ÇEKİNCELİK Mİ VARDI DERSİNİZ ???!!!
  VASIF ERAK
 • Misafir
  03.03.2012 16:15
  simge
  gerçekten elinize sağlık seçilenden kat kat güzel bir simge sadece yazımı zor olurdu heralde ama eminim alışılırdı zamanla.Türk lirasını daha iyi simgeliyor, bence sizin tasarımınız seçilmeliydi.....
 • Misafir
  03.03.2012 15:47
  doğrusu olmuş..
  hüseyin artukun tl si şeklen güzel gibi gözüksede ne yazıkki yazımı zor.,ve kullınım kolaylığı yok...
 • Misafir
  03.03.2012 14:18
  ferudun
  erenistan parasının simgesi ile aynı