Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Hükümetten Bir İlk: Kadın Vali

Hükümetten Bir İlk: Kadın Vali

Hükümetten Bir İlk: Kadın Vali
17.08.2011 Çarşamba 08:55
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 2194 Defa Okunmuştur
AK Parti hükümetleri 9 yıl sonra ilk kez kadın vali atadı. Bir süre önce Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı görevinden ayrılan Esengül Civelek, Yalova Valisi oldu. Civelek ilk kadın Müsteşardı..
Gazeteport'un haberine göre, Türkiye’de 20 yıl sonra ikinci kez kadın Vali göreve geldi. AKP iktidarları döneminde ise ilk kez kadın Vali atandı. Bir süre önce Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı görevinden ayrılan Esengül Civelek, Yalova Valiliğine getirildi. Civelek böylelikle Türkiye’nin ikinci kadın valisi oldu. Daha önce de 1991 yılında ANAP iktidarı döneminde Lale Aytaman, Muğla Valiliğine atanmış ve Türkiye’nin ilk kadın valisi unvanını kazanmıştı.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu tarafından bakanlık müsteşarlığına getirilen ve ilk kadın müsteşar olan Civelek, daha önce Türkiye Kalkınma Bankası ve Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü yapmıştı.

Valiler kararnamesi ile Adana Valisi İlhan Atış, Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu, Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan ve Yalova Valisi Osman Çapalı merkeze alındı. Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar Emniyet Genel Müdürlüğü'ne atanması da resmiyet kazandı.

Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş Adana Valiliği'ne, İller İdaresi Genel Müdürü Abdil Celil Öz Amasya Valiliği'ne, Sancaktepe Kaymakamı Necmettin Kalkan Artvin Valiliği'ne, Bayburt Valisi Kerem Al Aydın Valiliği'ne, Başbakanlık Müşaviri Hasan İpek Bayburt Valiliği'ne, Mülkiye Başmüfettişi Vahdettin Özcan Çankırı Valiliği'ne, Erzincan Valisi Abdülkadir Demir Denizli Valiliği'ne, Bursa Vali Yardımcısı Selman Yenigün Erzincan Valiliği'ne, Merkez Valisi Kadir Koçdemir Eskişehir Valiliği'ne, Zonguldak Valisi Erdal Ata Gaziantep Valiliği'ne, İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürü Yusuf Mayda Gümüşhane Valiliği'ne, Amasya Valisi Halil İbrahim Daşöz Manisa Valiliği'ne, Manisa Valisi Celaleddin Güvenç Şanlıurfa Valiliği'ne, eski Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Esengül Civelek Yalova Valiliğine, Mahalli İdareler Genel Müdür Yardımcısı Erol Ayyıldız Zonguldak Valiliği'ne getirildi.

Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.