Haber365 Ana Sayfa » Siyaset » CHP ile MHP'nin İttifakı

CHP ile MHP'nin İttifakı

CHP ile MHP'nin İttifakı
16.07.2013 Salı 11:33
Bu Habere 56 Yorum Yapıldı
Bu Haber 4021 Defa Okunmuştur
Ankara kulislerinde, CHP ile MHP'nin yerel seçimlerde ittifak yapacakları konuşuluyor. Bu durumda İstanbul ile İzmir'i CHP, Ankara'yı ise MHP alacak.
TBMM’nin tatile girmesinden sonra siyaset kulislerinde önümüzdeki yıl mart ayında yapılacak seçimlerle ilgili farklı söylentiler dolaşmaya başladı. Kulislerde, yerel seçimlerde CHP ve MHP’nin koalisyon yapılacağı konuşuluyor.

Bu süreçte son olarak, İstanbul ve İzmir’de CHP, Ankara’da ise MHP adayının desteklenmesi konusunda iki parti arasında görüş birliğine varıldığı konuşulmaya başlandı. Bu ittifak gerçekleşirse, AK Parti hem İstanbul’u hem de Ankara’yı kaybetmiş olacak.

Başbakan Erdoğan’ın da, son dönem AK Parti tabanına yaptığı, “Türk bayrağı asın” çağrılarının temelinde, CHP ile MHP arasındaki ittifak korkusunun yattığı öne sürüldü.

GERİLİMİ SU YÜZÜNE ÇIKARDI

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Yeni anayasa çalışmalarında üzerinde uzlaşılan 48 maddeyi yasalaştıralım” önerisine karşı “Uzlaşılan maddeler seçimden sonraya bırakılsın” demesine AKP’den gelen sert tepki, iki parti arasındaki çekişmenin su yüzüne çıkmasına neden oldu.

AKP, Bahçeli’nin açıklamalarını yerel seçimlerde CHP ile işbirliğine sıcak baktığı şeklinde yorumladı. Ve bu nedenle Devlet Bahçeli’ye Anayasa paketini gerekçe göstererek ağır eleştirilerde bulundu.

MHP ANAHTAR PARTİ OLDU

Ankara kulislerinde dolaşan bilgilere göre, AK Parti’nin MHP liderine sert tepki göstermesinin perde arkasında yerel seçimlerde MHP ile CHP’nin işbirliği yapmasından duyulan korku yatıyor.

Hatta, Ankara’da, İstanbul ve İzmir’i CHP’nin, Ankara’yı da MHP’nin alması konusunda iki partinin anlaştığı konuşuluyor. 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde, İstanbul’da, AK Parti’nin oyu yüzde 44 düzeyine çıkarken, CHP yüzde 37.6, MHP’de yüzde 5 oy aldı. AK Parti’nin oylarında yaşanacak olası bir erime ile birlikte iki partinin İstanbul’da AK Parti’ye geçeceği tahmin ediliyor.

İzmir de, CHP’nin ezici üstünlüğü bulunuyor. Bu ilde ise, MHP’nin CHP adayını desteklemesi söz konusu olacak. Ankara da, ise AK Parti’nin yüzde 38’lik, CHP’nin yüzde 31’lik ve MHP’nin de yüzde 26’lık oyu bulunuyor.

Bu ilde ise, MHP adayının destekleneceği konuşuluyor. Böylece, koalisyon senaryosu tutarsa, AK Parti hem İstanbul’u hem de Ankara’yı kaybetmiş olacak.

ADAYLAR HER İKİ SEÇMENE HİTAP EDECEK

CHP ve MHP yönetiminin, yerel seçimlerde bir koalisyon konusunda görüşme yapmadığı belirtildi. Ancak tabanda birçok il ve ilçede, her iki partinin yöneticilerinin, yerel seçimlerde işbirliği konusunda görüşmelerde bulunduğu bildirildi. Adayların ise, her iki partinin tabanına hitap edecek en azından, tepki görmeyecek isimlerden oluşacağı da kaydedildi.
Kaynak: Taraf
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  22.07.2013 00:51
  misafir
  agzına ben türküm kelimesini alamayan kişiler şimdi bakıyorumda vatan ve miliyecilikten bahsetmeye baslamıslar birde nerden icap etiyse türk bayragına sarılıyorlar.türk bayragı tahrik unsuru diyen xihniyet polislere yetki verip arabasında türk bayragı bulunduranlara bayraklarını kaldıtıran zihniyet nezaman türk oldu hayret.
 • Misafir
  20.07.2013 23:46
  misafir
  bdp akp herzaman itifak içinde öcalan demedimi akp yi ikdidara ben getirdim demedimi barzani seçimlerden önce türkiyeye gelmedimi bunları bu millet unuttumu zanediyorsunuz bdp isteseydi güney dogudaki millet vekiliginin yüzde seksenimi bagımsız olarak alırdı ama gurup oluşturup meclise girecek kadar millet vekilini aldı geri kalanını akp buraktı bu millet uyumuyor .türkten sagcıda olur solcuda olur fakat vatan haini olmaz.
 • Misafir
  20.07.2013 15:55
  misafir
  BÖYLE BİR İTTİFAKI KİMLER PLANLADI KİMLER ORTAYA ATTI ZANNEDİYORSUNUZ.BENCE BU PLAN BARONLARIN FAİZ LOBİSİNİN İŞİ CHP+MHP+FAİZ LOBİSİ BARONLAR İTTİFAK BU. NİYE ÜÇ BÜYÜK BELEDİYE ÇÜNKÜ BU ÜÇ BÜYÜK BELEDİYENİN BÜTÇELERİ BÜYÜK. FAİZ LOBİSİNİN İŞTAHINI KABARTIYOR.BAŞBAKANI YIKMAK İSTEYEN ZİHNİYET ŞİMDİ BU YOLU DENİYOR.MHP NİN BU OYUNA GELECEĞİNİ ZANNETMİYORUM.GELİRSE KENDİ KENDİNİ BİTİRİR.
 • Misafir
  20.07.2013 09:56
  bu ittifakta
  ben inanamıyorum buna.chp liler mhp'ye oy verirler ama mhp'liler oyun oynar chp ye oy vermezler.bir ilçede ben chp li olarak mhp adayına oy vermiştim.mhp kendi adayına oy vermedi.önceki seçimdeki oyu bile alamamıştı.bu işte mhp karlı çıkar.
 • Misafir
  17.07.2013 12:52
  ......
  çok şey olur herkes işine baksın
 • Misafir
  17.07.2013 12:32
  videocu partiler sizi
  hiçbişey olmaz bu iki partiden bol bol video çekerler
 • gece_prensi
  17.07.2013 10:04
  al bırını vur ötekıne
  bunların bırbırınden farkı zaten yoktu sadece farklı görunmeye calışıyorlardı yarın bdp yıde alırlar yanına :)
 • Misafir
  17.07.2013 09:53
  Eğer ittifak yaparlar da Yenilirlerse ...! ... ! ... ! ...
  Sonu çok hüsran olur Tayyip İkisini birden yıktı efsanesi yayılır inşaallah MHp Chp Birleşir de Mhp içindeki bazıvatanseverlerin de uyanmasına sebep olur...
 • Misafir
  17.07.2013 09:42
  evet hayırda akıllanmışlardır dedik ama..
  evet hayırda denediler aynı hatayı ikinci kez tekrarlarsa balık akıllı oldukları tescillenir.ülkücülerle sosyalistler ağa babalarımız öyle istiyor diye bir araya gelecek armutla elmaları toplamak gibi bir şey.
 • Misafir
  17.07.2013 09:39
  ÖZLENEN TABLO
  YEREL DE YETMEZ, GENEL SEÇİMLERDE VE DE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE DE İTTİFAK KURULSUN. HATTA BDP İLE ÜÇLÜ KOALİSYONA GİDİLSİN 69 İL GARANTİ OLUR. ÜLKENİN BİRLİK VE BERABERLİĞE HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ BU GÜNLERDE DAHA ÇOK İHTİYACI VAR.