Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Başbakanlık'a 'Beyaz Saray' Gibi Bina

Başbakanlık'a 'Beyaz Saray' Gibi Bina

Başbakanlık'a 'Beyaz Saray' Gibi Bina
09.01.2012 Pazartesi 09:20
Bu Habere 5 Yorum Yapıldı
Bu Haber 1815 Defa Okunmuştur
Başbakanlık yeni hizmet binası için harekete geçildi. TOKİ, ABD Başkanlık sarayı Beyaz Saray gibi güvenlikli ve üstün teknolojili bina inşaa edecek.
Başbakanlık yeni hizmet binasına taşınıyor. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından 150 dönüm arazi üzerine inşa edilecek Başbakanlık kampusu, Türkiye’nin en iyi korunan ve en güvenli kamu kurumlarından biri olacak.

PROTOKOL İMZALANDI


Startı verilen Başbakanlık’ın yeni hizmet binası, Selçuklu mimarisinin izlerini taşıyacak.

Başbakanlık kampusu, Söğütözü’nde bulunan Orman Genel Müdürlüğü’ne ait arazi üzerine yapılacak. Başbakanlık merkez teşkilatındaki tüm birimler burada toplanacak.

Başbakanlık’ın yeni kampusunu, TOKİ yapacak. Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi içinde bulunan Orman Genel Müdürlüğü ile arazinin devrine ilişkin protokol imzalandı.

İlk kazma önümüzdeki günlerde vurulacak. Orman Genel Müdürlüğü bu süre zarfında başka bir hizmet binasına geçecek. TOKİ daha sonra araziye karşılık Orman Genel Müdürlüğü’ne yeni bir bina yapacak. Söğütözü’nde bulunan arazi üzerindeki lojmanlar da yıkılacak. TOKİ, en geç 2 yıl içinde kampus inşaatını bitirerek; arazi, inşaat bedeli ve diğer giderleri tahsil ettikten sonra Başbakanlık’a devredecek.

Başbakanlık’ın yeni hizmet binası Selçuklu mimarisinin izlerini taşıyacak; en fazla 3 kat olacak. Odaların yüksekliği 4-5 metreyi bulacak. Kampusun protokol girişi Devlet Mezarlığı’nın olduğu bölümde yer alacak. Cumhurbaşkanlığı gibi birkaç girişi olacak kampusun, personel ve ziyaretçi girişi ayrı olacak. Yeni Başbakanlık hizmet binası ve kampusu, güvenlik açısından da Türkiye’nin en güvenlikli ve en iyi korunan kamu kurumlarından biri olacak.

MERKEZ BİNA MÜZE OLUYOR

Birçok başbakanın görev yaptığı, tarihi izler taşıyan ve 1. derece sit alanı olan Başbakanlık merkez binası ise müzeye dönüştürülecek. Başbakan Erdoğan’ın makam katının bulunduğu orta bölüm müze olarak hizmet verirken, yanındaki binalar diğer kamu kurumlarına tahsis edilecek.

YENİ BİNA İÇİN İZİN GEREKİYOR

Başbakanlık’ın yeni kampusunun yapılacağı Orman Genel Müdürlüğü arazisi 3. derece sit alanı olduğu için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan gerekli izinlerin alınması gerekiyor.

Yeni Başbakanlık kampusu, 2-3 katlı binalardan oluşacağı için doğal yapıya zarar vermeyecek.


Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  10.01.2012 10:14
  UYAN EY TÜRK HALKI
  EY TÜRK HALKI BU ÜLKEYİ NE YOKLUK İÇİNDE VAR ETTİLER AMA BAŞKAKAN KENDİSİ PADISAH GİBİ YASIYO....ARTIK UYAN UYAN UYUMA
 • Misafir
  09.01.2012 12:11
  VANDAKİLERİ UNUTUN SİZ KEYFİNİZE BAKIN
  BAŞBAKANLIĞA SARAY YAPCAĞINIZA VANDA ÇADIRLARDA KALANLARA BU ÇADIRLARDA ELEKRİK YÜÜZÜNDE YANAN İNSANLARA İMKAN SAĞLASANIZ OLMAZ MI_?BAŞBAKAN AÇ DEĞİL ACIKTA DEĞİL NEYİNE YETMİYOR KOCA KÖŞK..
 • Misafir
  09.01.2012 09:56
  AKP gülüyor sinsi bir eda ile
  ...çok değil 2 ay oldu belki cüz-i bi ücrete A.O.Ç. satın aldılar şimdi oraya özentilikten, keyfiyetten, lükse düşkünlükten saray yapıyorlar. insanlar açlık içinde, asgari ücrete 5 kuruş zam yok ama başbakan saraylarda oturuyor. ABD'de ki ekonomiyi, teknolojiyi, özgürlüğü, ADALET'i Türkiye'ye getirip yapsın bunları! petrol el yakar, NÇ davası yüreğimizi yakar, Allah'ın her günü şehit veririz ama RTE kim ki düşünsün bunları? ( değirmenin suyuda belli van'a giden paralar. )
 • Misafir
  09.01.2012 09:55
  çok şükür
  devlet mimaride bi estetik anlayışı kavramış.adamlar bi beton dikiyor bi iki pencere açıyor bu beton yığınlarında da insanlar aldırış etmeden yaşıyor.nerde 100 yıl önceki amasya nerde 2012 nin güngöreni.
 • Misafir
  09.01.2012 09:27
  YAKIŞIR SANIRIM HAYIRLI OLMASI DİLEKLERİMLE
  YAKIŞIM SANIRIM HAYIRLI OLMASI DİLEKLERİMLE