Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Atatürk'ün Dev Heykeli

Atatürk'ün Dev Heykeli

Atatürk'ün Dev Heykeli
01.03.2012 Perşembe 09:44
Bu Habere 39 Yorum Yapıldı
Bu Haber 6793 Defa Okunmuştur
Artvin'de yaklaşık bir yıldır inşaatı süren Türkiye'nin en büyük Atatürk heykeli tamamlandı.
İnşaatı yaklaşık bir yıldır süren Türkiye’nin en büyük Atatürk heykeli tamamlandı. Gürcü heykeltraş Yrd. Doç. Dr. Jumber Jikia tarafından yapılan heykelin açılışı Artvin’in düşman işgalinden kurtuluş yıldönümü olan 7 Mart’ta gerçekleştirilecek.

Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı’nın kurucusu işadamı Sıtkı Kahvecioğlu tarafından Atatepe’de yaptırılan 22 metre yüksekliğinde ve 60 ton ağırlığındaki heykelde, Atatürk’ün Dumlupınar’da kayaların üzerinde yürüdüğü an canlandırılıyor.

DHA'nın haberine göre; Kahvecioğlu, heykelin maliyetinin yaklaşık 1.5 milyon doları bulduğunu ifade ederek, “Heykelin tasarımı ve imalatı Tiflis Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Jumber Jikia’ya ait. Yapımında yaklaşık 100 kişinin çalıştığı heykelin inşası yaklaşık bir yıldır sürüyordu. Artık vernikleme aşamasına geldik. Ülkemizin en büyük Atatürk heykeli artık Artvin’de gökyüzüne yükseliyor" dedi. 

AÇILIŞ 7 MART’TA
Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı Genel Müdürü Emrullah Saraç da şunları söyledi:

"Heykelin alt bölümünde 500 metrekare kafeterya ve seyir terası bulunacak. Ayrıca heykelin yanında 60 metre direk uzunluğuna sahip, 216 metrekarelik bir Türk bayrağı dalgalanacak. Heykelin bulunduğu tesiste okçuluk ve silah atışlarının yapılacağı 4 katlı poligon binamız da yer alacak. Yaklaşık 4 milyon TL'ye mal olacak heykel ve çevresindeki tesisler sayesinde Artvin'e gelen turist sayısında da artış olacaktır. Artvin’in düşman işgalinden kurtuluş yıldönümü olan 7 Mart aynı zamanda Sıtkı Bey’in de doğum günü. Bu nedenle açılışı 7 Mart 2012’de yapmayı planlıyoruz."


Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  01.03.2012 23:55
  Titreyin kendinize gelin
  Arkadaşlar kendinize gelin Mustafa Kemal Atatürk sayesinde özgürüz camilerimizde haç işareti yok dinimiz isla hürüz özgürüz laik ülkede yaşıyoruz bunu değerini bilelim lütfen Atatürk ve askerleri sayesinde bugünleri işgal altında değil kendi özgürlüğümüzle görebiliyoruz her ilin meydanına yapılmalı eğer benim cebimden çıkan vergiyle yapılıyorsa GURUR DUYDUM !
 • Misafir
  01.03.2012 21:56
  bu memlekette bu kadar yoksul varken
  okullara,hastanelere,caddelere diktiğiniz heykellerle,garibanların milyarlarca lirasını yediniz.o heykellerin parasının hesabını sormayanlar utansın.
 • Misafir
  01.03.2012 21:43
  Havaya uçan trilyonlar.
  milletin parasına yazık diyen zavallılara bende şunu diyorum benzin parasıyla cepleriniz hortumlanıyor meclisteki en küçük makama bile bmw marka araba veriliyor ve hiçbir gelişmiş ülkede olmadığı kadar makam aracı bizde hemde maşallah hepside tank gibi,meclisteki adamlarınız kaba etlerini ceylan derisine koyarken çoğunuz taşa koyuyorsunuz da hala daha bu ülkenin varlığının sebebi ATATÜRK'e laf mı ediyorsunuz.
 • suat bayraktar
  01.03.2012 21:00
  UCUBEMİ?
  HEYKELİN PARASIYLA BAŞBAKANIMIZA FİLOSUNA YENİ BİR UÇAK DAHA VEYA BAKANLARIMIZA ALINACAK HELİKOPTERLERE EK KAÇ TANE DAHA HELİKOPTER ALINABİLİRDİ HALBUKİ YAZIK
 • Misafir
  01.03.2012 20:06
  atatürkten korkmayin.
  Atatürkün verdigi savas zulme karsidir.ülkeyi isgalden kurtarmak icindir.o basaramasaydi simdi camilerde hac takili olurdu.
 • Misafir
  01.03.2012 19:57
  bu millete hak.
  bronzdan,tunçdan,bakırdan yapılan bu heykellerin parasının hesabını kim sordu bugüne kadar?1.sınıf ülkelerde ülkenin hertarafına milletin parasıyla heykel diksinler,asarlar adamı.
 • Misafir
  01.03.2012 19:51
  bunun içinmiydi.
  pardon,dini,milleti için ölen yüzbinlerin,sütçü imamların,nene hatunların,mehmet akiflerin,saidi nursilerin,kazım karabekirlerin bu vatan için hiç katkısı yokmuyduda onlara zulmü reva gördüler.
 • Misafir
  01.03.2012 19:30
  milletin parasına yazık.
  bu heykeller,bakırdan,tunçdan,bronzdan yapılıyor ve maliyetide epeyce.dünyanın hangi ülkesinde bu kadar heykel var.nefret ettirmek için elinizden geleni yapıyorsunuz.
 • Misafir
  01.03.2012 19:29
  UCUBEMİ?
  HEYKELİN PARASIYLA BAŞBAKANIMIZA FİLOSUNA YENİ BİR UÇAK DAHA VEYA BAKANLARIMIZA ALINACAK HELİKOPTERLERE EK KAÇ TANE DAHA HELİKOPTER ALINABİLİRDİ HALBUKİ YAZIK
 • Misafir
  01.03.2012 19:23
  ne alaka
  hemen lafı camiye getirin babanızın maaşından mı kesiliyor camilerin parası orada namaz kılanlar ödüyor.hadi atatürkçüyüz diye bağıranlar toplanıp aynı heykeli izmire dikinde
  yunanlılarda görsün ama devlete yaptırmayın kendi cebinizden ödeyin .