Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Askerlik Kısalıyor, Yedek Subaylık Uzuyor

Askerlik Kısalıyor, Yedek Subaylık Uzuyor

Askerlik Kısalıyor, Yedek Subaylık Uzuyor
03.08.2011 Çarşamba 14:34
Bu Habere 35 Yorum Yapıldı
Bu Haber 32776 Defa Okunmuştur
Askerliğin kısaltılmasıyla ilgili düzenleme Meclis gündemine getirilme aşamasında.
Yapılan çalışmaya göre askerlik öncelikle 12 aya ardından 9 aya düşürülecek. Yedek subaylık süresi ise 15 aydan 18 aya çıkartılacak. Askerlik süresinin kısaltılmasına yönelik düzenleme Meclis gündemine getiriliyor.

AK Parti kurmaylarından alınan bilgilere göre askerlik öncelikle 12 aya ardından 9 aya düşürülecek. 12 aya indirilmesinin kısa sürede gerçekleşeceği 9 ayın ise 2-3 yıl içinde hayata geçebileceği dile getirildi. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, askerlik süresinin düşürülmesine yönelik teknik çalışmaların sürdürüldüğünü açıklamıştı. Bozdağ'ın bu açıklaması askerlik süresinin kısalmasını bekleyen binlerce genci ümitlendirmişti.

TEKLİF SEÇİMLERDEN ÖNCE SUNULDU

Genelkurmay Başkanlığı, seçimlerden önce askerlik süresinin 9 aya indirilmesini öngören teklifi hükümete sunmuştu. TSK'nın önerisine göre üniversitemezunları ve ilkokulmezunları 9 ay askerlik yapacaktı. Ancak, hükümet bu öneriye sıcak bakmadı. Askerlik süresinin 12 ay ardından 9 aya düşürülmesine ilişkin çalışma yapılması istendi. Üniversite mezunları için ise 6 aylık olan askerlik süresinin 4 aya düşürülmesi talep edildi.

YEDEK SUBAYLIK 15 AYDAN 18 AYA ÇIKARTILACAK

Yeni düzenlemeye göre yedek subaylık süresi 15 aydan 18 aya çıkartılacak. Genelkurmay'ın "15 ay kısa. Yedek subaylardan yeterince yararlanamıyoruz" önerisi hükümet tarafından olumlu bulundu.

Hükümet, 50 bin sözleşmeli er alınmasına yönelik düzenleme yaptı. 50 bin sözleşmeli er alınmasının ardından TSK'nın asker ihtiyacının azalacağına dikkat çekiliyor. Sınır polisi uygulamasının devreye girmesi ile birlikte sınırlardaki askerler de geri çekilecek. Bu da askerlik süresinin kısaltılmasının işareti olarak görülüyor.

BEDELLİ BEKLEYENLERE KÖTÜ HABER

Hükümet ile Genelkurmay bedelli askerlik uygulamasını ise düşünmediği ileri sürülüyor. Kamuoyunda büyük beklenti oluşmasına rağmen, bedelli askerlik uygulamasına sıcak bakılmıyor. Askerlik süresinin kısaltılması ile bedelli askerliğe ihtiyaç kalmayacağı da hesaplanıyor.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın açıklamalarının ardından AK Parti Genel Merkezi'ne askerlik süresinin ne zaman kısaltılacağına ilişkin yoğun başvuru olduğu öğrenildi. AK Parti'nin iletişim merkezi AKİM'in telefonlarını arayan binlerce vatandaş askerlik süresinin ne zaman ve nasıl kısaltılacağı sorusunu yöneltti.

Kaynak: Bugün
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Toplam 16 Ziyaretçi, Ortalama 9.63 Puan verdi.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  05.08.2011 23:59
  askerlik düşerse kimlere vurur
  askerlikk düşersee şu an askerde olanlara vurur muu bi açıklama yapar mısınızz ??
 • Misafir
  04.08.2011 21:17
  nolur yaa
  düşsün artık askerlik 3 ay düşmesi bile kardır askerde bu haberi 4 gözle bekleyenlere yazık ya!
 • Misafir
  04.08.2011 08:57
  ..
  askerde olan olmayan herkesin 3 ayı düşer kardeşim
 • Misafir
  04.08.2011 08:00
  ...
  bende üniversite mezunuyum 2 yıllık inşallah düşer 15 yapmak adama koyuyor 12 ay yada 9 ay normal dedıklerı gıbı asker fazlalıgı var kac aydır beklıorm dha cıkmadı kontenjanla alıyolarmıs artık bukadar fazla asker olan bır ulkede 15 ay askerlık yapmak sacma hem devlete zarar hem mıllete:)
 • Misafir
  04.08.2011 06:08
  İNŞALLAH DÜŞERRR
  PEKİ ASKERLİK DÜŞERSE ŞUAN 15 AY ASKERLİK YAPAN ARKADAŞLARINKİ 12 AYA DÜŞECEK Mİ?
 • Misafir
  04.08.2011 06:00
  ASKER, ASKERLİĞE ADAPTE OLAMADAN ASKERLİĞİ BİTİYOR
  ''Askerimiz bütçeye zarar veriyor'' bu cümleyi kabul etmek bence çok güç bir devlet askeriyle ekonomisiyle yapısıyla kültürel değerleriyle diliyle teknolojisiyle sanayisiyle bütünleşmiş olması gerek bunlardan birisi bile zarar görürse insanlar kargaşaya sevk edilir. Değineceğim aslında askerimizin doğuda ve güneydoğuda komando kollukları olarak görev yapan askerlerimizin 2-3 ay eğitimle dağlarda terör avına çıkması tam pişiyor pişti derken bu askerler teskere alıyorlar. terör saldırıdan birkaç hafta veya aylar önce keşif yapıyorlar ve nerde ne var öğrenip zayıf zamanlarında saldırılarını yapıyorlar. Bunun için acemiliği yeni bitmiş askerlerin yürüyüşlerini bile daha eski askerlerden çok farklı, profesyonel askerlik şart... Bu daha önceden yapılmalıydı çok evladımızı şehit verdik bu topraklarda...
  Aslında terörün çözümü kandil kato zap vadisi gibi terör kampları falan değil dış güçlerin silah para ve sevkiyatlarının önlerini kesmek... zaten bu dünya hep bir denge içinde değil mi bu da bir denge olmalı zamanında bir söz duymuştum. artık bu söz yavaş yavaş yerini bulmaya hazırlanıyor.
  DÜŞMANI OLMAYAN BİR DEVLET YÖNETİLEMEZ.
  Kanımca kastedilen bir kurtarıcı profilinin aranması...
 • Misafir
  04.08.2011 03:00
  sadece kucuk bır yorum
  bnce erbas ve er statusunde askerlık yapmalı genclerimiz , sadece alacakları egıtım hangı silahı kullanacaklarsa ıhtısas ı onun uzerıne almalıllar tabı kı bunun için de 6 ay ytr de artar bıle ... yedek subaylık ıcın kullanılacak bı cumle bıle bulamıyorum zaten cok da ınandırıcı degıl .. alınacak yedek sb. verılecek ucretlerle sozlesmelı personel alınsın maden TSK ıhhtııyacı var kcuuk bırlık k. kadroları dusursunler...
  Ama su andakı Güneydoguda madem kı polısler kullanılmıyor .Vatanı gorevını yapmak ıcın gıden kısa surede bırseyler ogretılmeye calısılan genclerde gıtmesın PROFOSYONELLESILSIN ....
 • itfaiye42
  04.08.2011 02:17
  askerlik neden düşsün diyenlere
  tüm haber365 takipçisi bürokratlara ve daha önceki dönemlerde uzun süre askerlik yapan kardeşlerimize sesleniyorum.. ben askerlik düşsün veya bedelli askerlik çıksın derken vatanımı,toprağımı,bayrağımı sevmiyorum diye bir fikir taşımıyorum. söz konusu vatansa ALLAH şahidimdir ki canımı vermekten zerre kadar şüphe duyarsam allah kahreylesin. itfaiyede 6 yıldır devlet memuru olarak çalışmaktayım ve hiç tanımadım kişilerin canı ve malı için kazazedelerin kaçtığı uygunsuz ortama ne ile karşılaşacağımı bilmeksizin gözümüzü karartıp giriyoruz. Vatan silah altında kalmakla korunuyorsa bizde vatandaşın can ve malını korumakla görevli olduğumuzu düşünerek canla başla müdahale ediyoruz. 15 ay askere gittiğimde devlete hem faydam nisbeten olmayacak hemde maliyetim masrafım olacak: şahsım adına hiç maaş almadan askerlik süresince yine devlete kendi işimde itfaiyede yangınla savaşarak hizmet etmeye razıyım bu vatan hepimizin kim nasıl hizmetkarsa ALLAH razı olsun Saygılarımla
 • Misafir
  04.08.2011 02:05
  MANTIKLI
  ARKADASLAR TURKIYE CUMHURIYETIMIZ ASKERI BAKIMDAN HADDINDEN FAZLA PARA HARCIYO BENCE MANTIKLI SAVAVASLARIN INSAN DEILDE MAKINA ILE OLMASI AYRIYETTEN BIR MANTIKLIB
 • Misafir
  03.08.2011 23:54
  sadece bekliyoruz
  bende şu anda vatani görevimi yapıyroum bütün yorumları okudum askerlik gerçekten çok uzun üniversite mezunu arkadaşlar korkuyor 15 ay 18 ay olack diye burda normal üni mezunları 155 gün askerlik yapıyor sınavı kazanan yedek subaylarda 12 ay askerlik yapıyor herkez zannediyorki askerlik düşerse askeriye batar bence hiç alaksı yok bence sadece acemilik olsa ve bu süre 5 ay olsa yine yeter çünkü ben 9 aydır askerim sadece askerliği ilk 70 günde yani acemiliğimde yaptım savaş tekniği silah kullanımı vb. kadro yani usta birliğime geldikten sonra g3 ü rüyamda bile görmedim sadece gün sayıyorum ve sadce yaptığım iş mıntıka ve paşalarımızın gönlünü yapmak gibi bir şey gönül yapmaktan kastım onların emirlerini yapmaktır sözün özü eğer devlet askerliği düşürürse ülke için en önemli kararı vermiş olur ünversite mezunu arkadaşlarada bir çift sözüm var eğer yedek subay olarak buraya gelecek olursanız krallar gibi askerlik yaparsınız 2100 tl maaaş lüks misafirhanelerde konaklama akşam 17 den sonra free yani serbestsiniz mıntıkanız yok askerlikle hiç alakanız yok 20 yıllık başçavuşlara bile emir vermek gibi güzel mi diyim yoksa traji komikmi diyim bilmiyorum bi durum var bende 2 yıllık yüksek okul mezunuyum ve en fazla olabildiğim burda çavuşluk oda hiç birişe yaramıyor benim kabahatim sizden iki yıl eksik okumakmı dersiniz ülkesini seven herkez zaten bu vatan için elinde tırmıkla çapayla bile savaşır ve ülke dışına kaçmaz ve askerliğin bir meslek olmasından yana bir insanım zorunluluk illaki olsun ama 15 de çok 12 de en güzeli 6 ay oda komple eğitimle geçen 6 ay dünya gelse yıkamaz bizi profesyonelleşmek her zaman iyidir