Haber365 Ana Sayfa » Ekonomi » 2014 Yılı Motorlu Taşıt Vergisi Belli Oldu!

2014 Yılı Motorlu Taşıt Vergisi Belli Oldu!

2014 Yılı Motorlu Taşıt Vergisi Belli Oldu!
30.12.2013 Pazartesi 22:27
Bu Habere 9 Yorum Yapıldı
Bu Haber 5887 Defa Okunmuştur
Maliye Bakanlığı, 2014 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) bedellerini belirledi.
 Maliye Bakanlığı, 2014 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) bedellerini belirledi. Bakanlığın konuya ilişkin tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlandı. Buna göre, 2013'te uygulanan MTV miktarları, bu yıl için tespit edilen yeniden değerleme oranı (yüzde 3,93) oranında artırıldı. Söz konusu artırımdan sonra, 1-3 yaş grubunda yer alan ve motor silindir hacmi 1300 cm3'e kadar olan otomobillerin motorlu taşıtlar vergisi, yılbaşında 537 liraya çıkacak. Motor silindir hacmi 1301 cm3 ile 1600 cm3 arasındaki otomobillerin vergisi de 859 liraya yükselecek.

Motor silindir hacmi 4001 cm3'ün üzerindekilerin vergisi ise 19 bin 541 lira olacak. Aynı yaş grubundaki motosikletlerin vergisi de 102 lira ile bin 298 lira arasında olacak. 1-6 yaş arasındaki minibüslerin vergisi 644 lira, panelvan ve motorlu karavanların vergisi 859-bin 298 lira, otobüs ve benzerlerinin bin 623-2 bin 598 lira, kamyonet, kamyon, çekici ve benzerlerinin vergileri ise 579-2 bin 925 lira arasında uygulanacak.

Yeni tarifeye göre, 1-3 yaş arasındaki uçak ve helikopterlerin vergisi de 10 bin 853-43 bin 431 lira arasında değişecek.
Mobil telefon aboneliğinin ilk tesisindeki Özel İletişim Vergisi 40 lira olacak.

Öte yandan Bakanlık, diğer bir tebliğle de Özel İletişim Vergisi uygulamasına ilişkin bir açıklama yaptı. Söz konusu tebliğde, mobil telefon aboneliğinin ilk tesisinde (iş ve hizmetlerin merkezi bir sunucu tarafından uzaktan izlenmesi ve yürütülmesine yönelik makineler arası veri aktarımına mahsus olan ve bunların yürütülmesi için zorunlu olanlar dışında sesli, görsel iletişim veya genel amaçlı internet erişimi için kullanılmayan mobil telefon aboneliğinin ilk tesisi ile operatör değişiklikleri hariç) maktu olarak alınması hükme bağlanan vergi tutarının 2013'te 39 lira olarak belirlendiği, 1 Ocak 2014'ten itibaren ise 40 lira olarak uygulanacağı belirtildi.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  02.01.2014 16:07
  misafir
  arabası olanlar düşünsünde olmuyanlarda düsünsün toplu taşıma taksi ücretleri ve nakliye ücretleride arttımı arabası olmuyanlar daha fazla düşünür herhalde.
 • Misafir
  31.12.2013 18:54
  .......
  arabası olanlar düşünsün kuzu kuzu ödeyin vergileri hadi bakalım
 • Misafir
  31.12.2013 14:07
  akp
  ayakkabı kundura kutularında boşluk var daha yeyın bakalım zehır olsun.
 • Misafir
  31.12.2013 11:50
  BU ZAMLARIN SEBEBİ
  Bu zamlar kim yüzünden oluyor görün artık....gözünü açın memlekete hizmetin önüne geçenlerle beraber olmayın.....bu vatanı seviyorsanız.....
 • Misafir
  31.12.2013 09:46
  DÜŞÜN MİLLETİN ÜSTÜNDEN ARTIK
  YETTİNİZ ARTIK.ARACI ALRKEN ARAC KADAR PEŞİN VERGİSİNİ ALIYORSUNUZ.HER YIL ARACIN DEĞERİ DÜŞÜYOR.YILLIK ARTAN VERGİ TEKRAR TEKRAR ALIYORSUNUZ.KASKO NEREYE GİTTİĞİ BELLİ OLMAYAN TRAFİK SİGORTASI.ARACIN BOZUK YOL ŞARTLARINDAN AMORTİSMAN MASRAFLARI.NEREDEYSE DÜNYANIN EN PAHALI MAZOTU DA EKLENİNCE ARAC ALMAK BU ÜLKEDE KAPIDA DURMASI BİLE SUC ZARAR.BİZİM BUNCA SUYUNUN SUYUNU KALDIRACAK AYAKKABI KUTULARINDA EURO DOLARLARIMIZ YOK .OLSA GEMİCİKLERE BİNERDİK.DÜŞÜN YAKAMIZDAN ARTIK.
 • Misafir
  31.12.2013 09:21
  misafir
  ülkemizde ALLAH rızası için oy verecek hiç bir siyasi parti kalmadı .......bu ülkede yapılacak tek bir iş kaldı önümüzdeki yerel ve genel seçimlerde ülke genelinde boş oy kullanıp yüce meçlisi fes etmek gerek bakalım seçim mitinklerinde bol keseden atan siyasilerimiz o zaman ne yapacaklar merak ediyorum
 • Misafir
  31.12.2013 08:34
  HOCA
  2014 YILINDA OTOMOBİLLER TRAFİĞE AZ ÇIKACAK GÖZÜKÜYOR BENCE KÖPRÜ YOL ÇALIŞMALARINA ARA VERSİNLER
 • Misafir
  31.12.2013 03:46
  EZİLE EZİLE KENDİMİZİ KAHVE DİBEĞİNDE SANDIK
  VATANDAŞA KREDİLERİ CAZİP KILARAK BANKALARA BAĞIMLI SİSTEM OLUŞTURUP ARABA EV KREDİLERİYLE OTOMOBİL ALMASINA ÖN OLAN ZİHNİYET EN KOLAY PARA TOPLAMA YOLUNU BULMUŞ KAŞIKLA VERDİĞİNİ KEPÇE İLE GERİ ALIYOR ALLAH AŞKINA VATANDAŞA NE VERİLİYOR DA ONDAN FAZLASI İSTENİYOR MİLLET SILA-İ RAHİM YAPAMIYOR BIRAKIN OTOTMOBİLİYLE GEZMEYİ... BU İNSANLAR OTOMOBİL ALARAK SUÇ MU İŞLEDİ O HELDE HERKES OTOMOBİLLERİNİ ELLERİNDEN ÇIKARSIN YA PERT ETSİN ÇIKARSIN YA ÖTV YE VERSİN ÇIKARSIN BIRAKIN ALLAH AŞKINA BİR İNSANIN ÜZERİNE BU KADAR YÜK BİNDİRİLMEZ OTOMOBİLE YAKIT ALIYORSUNUZ ZATEN MİSLİ MİSLİ PARA ÖDÜYORSUNUZ BİRDE VERGİLERİN YÜKÜ BİNDİ Mİ VATANDAŞTA HAL KALMIYOR BAKIMINI TAMİRİ YAĞ DEĞİŞİMLERİNİ LASTİKLERİNİ GEÇTİK ADAM BİR YANDAN BANKA KREDİSİ ÖDÜYOR BİR YANDAN VERGİ DAİRESİ BİR YANDAN OTONUN YAKITI İLE BOĞUŞUYOR SAYIN BÜYÜKLER SAYIN YETKİLİLER SİZ YUKARIDA NELER İSTİYOR NELERE İHTİYAÇ DUYUYOR NASIL YAŞAMAK İSTİYORSANIZ AŞAĞIDA OLAN VATANDAŞLAR DA AYNEN SİZLER GİBİ YAŞAMAK İSTİYOR SİZLER DE VATANDAŞLAR GİBİ YAŞAYACAK BU ÇİLEYE KATLANACAKSANIZ SORUN YOK VATANDAŞ SİHİRBAZLIK YAPIYOR ÖYLECE YAŞAMAYA ÇALIŞIYOR BİR DE BDDK VAR KREDİ KARTI TAKSİTLENDİRMELERİNE KREDİ KARTI BORÇLARINA DUR DEDİK VATANDAŞI BANKALARA EZDİRMEYECEĞİZ DİYOR DA SADECE DİYOR YA KREDİ KARTI AİDATLARI X BANKASININ 75 TL PERMİUM KART AİDATI VAR ŞÖYLE BİR KREDİ LİMİTİNE BAKAYIM DEDİM LİMİT 2500 TL YUH YA BU NE İNSAFTIR DUR DİYECEKSENİZ KART AİDATLARINA BANKALARIN KURNAZ CEOLARINA DUR DİYİN BU ÜLKEDE MAALESEF BAZI ŞEYLER KOKMAYA BAŞLAMIŞ HEMDE LEŞ GİBİ ZATEN EZELDEN BERİ KOKUYOR DA HEP ÜZERİNE TOPRAK ATILIP KOKUSU BASTIRILIYOR BİR BAŞKA KONUDA HAFİF TİCARİ ARAÇLAR BU ARAÇLARA PANEL VAN VERGİSİ ÖDÜYORSUNUZ ANCAK TRAFİKTE GİDERKEN KAMYONET HIZINDA SEYREDİYORSUNUZ AKSİ OLDUMU RADAR KARDEŞTEN MEKTUP AYNEN PEŞİNİZDEN GELİYOR SAYIN YETKİLİLER BU ARAÇLAR YA KAMYONETTİR YADA PANEL VAN VERGİ DAİRESİNDE PANEL VAN OLUP TA RUHSATINDA NEDEN KAMYONET OLUYOR NEDEN 2 SENEDE BİR VİZEYE GİRMEK YERİNE HER YIL VİZEYE GİRİYOR YADA KAMYONETSE NEDEN VERGİ DFAİRESİNE FAZLA PANEL VAN VERGİSİ ÖDÜYOR BUNU HALLEDECEK KİMSE YOK MU ALLAH AŞKINA BUNUN ADALETİNİ SAĞLAYACAK SENİN ARACIN BUDUR DİYECEK BU ARAÇLARI ÇİFT CİNSİYETTEN KURTARACAK KİMSE YOK MU HELE VATANDAŞIN SESİ KULAĞI GÖZÜ SAVUNUCUSU OLAN BASIN NEDEN BU DURUMA SUSAR SESİNİ ÇIKARTMAZ
 • Misafir
  31.12.2013 00:07
  HOCA
  ARABAYI ZATEN GARAJDAN HAFTADA BİRÇIKARIYORDUK ŞİMDİ BU GİDİŞLE HİÇ ÇIKARAMAYACAĞIZ BU YÜZDEN AYAKKABI KUTULAMA PARTİİSNE TEŞEKKÜR EDİYORUM HİÇ OLMAZSA ARABA ESKİMEZ